Chcete  si vypestovať medvedí cesnak? Ak máte vlastnú záhradku, nemali by ste mať problém.

Mladý klíčiaci medvedí cesnak

Mladý klíčiaci medvedí cesnak

Medvediemu cesnaku sa najviac darí vo vlhkom prostredí s jemne kyslou pôdou. Jeho cibuľka sa prebúdza už v neskorej zime, aby mohla koncom marca alebo začiatkom apríla naplno vyrašiť zo zeme.

Zelené lístky vyrastajú na stonkách v blízkosti zeme, až kým koncom apríla alebo v máji nevykvitnú do pekných bielych súkvetí. Po odkvitnutí lístky medvedieho cesnaku odhnijú a uvoľnia priestor ďalším lesným rastlinám.

Chcete tento kolobeh zažiť aj vo vlastnej záhradke? Potom si prečítajte zopár tipov, ktoré vás prevedú procesom pestovania medvedieho cesnaku.

Dostávajte najnovšie recepty a novinky o medveďom cesnaku ako prví. Prihláste sa do Medvedích novín.

Pestovanie medvedieho cesnaku

  • Medvedí cesnak sa môže rozmnožovať semienkami alebo cibuľkami. Ak sa ho rozhodnete pestovať od semienka, ideálny čas na sadenie je od októbra do marca priamo vo vašej záhrade. Ak chcete rozmnožovať od cibuľky, zasaďte ich koncom leta v auguste alebo septembri, keď je už cesnak dávno odkvitnutý.*
  • Medvediemu cesnaku vyhovuje tienisté miesto v blízkosti stromčekov alebo kríkov. Treba si však dať pozor, aby ste ho nesadili na miesto, kde ste predtým pestovali cibuľu. Budete mať tak istotu, že ste cesnak nezasadili na neúrodný kus pôdy (cibuľa potrebuje podobné živiny).
  • Táto bylinka nie je veľmi náročná, preto si radšej dávajte pozor na jeho premnoženie. Keď má ideálne podmienky pre rast, vie sa veľmi rýchlo po záhradke rozšíriť a potom by ste sa už z neho nemuseli tak tešiť.

Ak sa vám pestovanie vydarí, budete potrebovať kopec chutných receptov! 🙂

Pestovanie medvedieho cesnaku na záhrade

Rozkvitnutý medvedí cesnak v lese

*Zdroje: www.exoflora.sk, www.theguardian.com,  www.pluska.sk