Ako uskladniť medvedí cesnak? Táto otázka trápi nejedného miľovníka tejto chutnej a zdravej rastlinky. Prečítajte si niekoľko spôsobov, ako si uchovať medvedí cesnak aj na „horšie časy“, keď ho už v lese nezoženiete.

Uskladnenie medvedieho cesnaku

Príprava na uskladnenie medvedieho cesnaku

Chladenie medvedieho cesnaku

Ak chcete cesnak skonzumovať do niekoľkých dní od jeho nazbierania, jednodznačne vám odporúčame, aby ste si ho uložili iba do chladničky. Takto sa v ňom uchovajú všetky dôležité živiny a vitamíny, kvôli ktorým ste ho nazbierali.

Výborný tip sme našli aj na portáli Varecha.sk, kde odporúčajú natrhať listy medvedieho cesnaku aj so stonkami. Tie sa následne vložia do pohára s vodou a v takomto stave sa uložia do chladničky, aby vydržali ešte dlhšie čerstvé.

Sušenie vs. mrazenie medvedieho cesnaku

V lekárňach a špecializovaných predajniach môžete naraziť na medvedí cesnak v sušenej forme. Tento však nemá v sebe ani z ďaleka uchované vitamíny, ktoré nájdete v čerstvom medveďom cesnaku. Preto, ak si chcete uchovať cesnak bez straty účinkov, odporúčame jeho mrazenie.

Zdravé a chutné pesto

Výborný spôsob, ako si uchovať medvedí cesnak až niekoľko mesiacov bez straty potrebných živín, je aj vo forme pesta. Prečítajte si recept na zdravé pesto z medvedieho cesnaku, pripraviť ho je celkom jednoduché a nebude vás to stáť ani veľa času a peňazí.

Tinktúra z medvedieho cesnaku

Ďalšie vhodné uskladnenie medvedieho cesnaku je vo forme tinktúry. Ide o extrakt z čerstvého medvedieho cesnaku, ktorý sa po nakrájaní naloží v pomere 1:5 do tvrdého alkoholu. Po dvoch až troch týždňoch lúhovania sa extrakt precedí cez sitko a uloží do fľašky.

Prečítajte si tiež: Medvedí cesnak v alkohole

Dostávajte najnovšie recepty a novinky o medveďom cesnaku ako prví. Prihláste sa do Medvedích novín.